Horticultural Society Trophy Winners

August 2017 Trophy Winners (see below for June 2017 winners)

Trophies Awarded For Awarded To
Ansell Cup (June & August) Total Points Philip Midwinter
Bill Dack Bowl Total Points, couple David & Henrietta Warwick
Howell Cup Most Points, adult class Karl Sawyer
Society Cup Most Points Hort 1 Karl Sawyer
Bill Mann Memorial Cup Best Exhibit Hort 1 Tony Welch
Naldretts Court Cup Collection of Vegetables Karl Sawyer
Alan Humphrey Onion Challenge Cup Best Onion or Shallot Mick Milton
Louise Gilham Memorial Cup Best Harvest Class Bill Hammond
Top Tray Shield Newbridge Top Tray Ian Clemens
Malham Challenge Cup Points, Dahlias R J Thomas
Wisborough Green Challenge Cup Points, Dahlias Alan Humphrey
Bowyers Cup Most Points Hort 2 Karl Sawyer
Goodchild Cup Best Exhibit Hort 2 Geoff Tidy
Greatorex Flower Bowl Most Points Flowers Hort 2 Philip Midwinter
Members Cup Outstanding Exhibit Hort 2 Reg Snelgar
Committee Cup Most Points. Not won a cup in last 5 years Jane Cooper
Floral Cup Most Point Floral Arrangements Wendy Duff
Graft Trophy Most Points Craft Annette Skyme
Joyce Rapley Cup Most Points Photography Robert Armistead
Domestic Cup Most Points Cookery Henrietta Warwick
Children’s Cup Most Points Junior Hugo Bryant
James Cup Best Exhibit Junior Ruby-Anne Osgood
Carol Holt Junior Cup Most Points June/August Hugo Bryant
Ansell Allotment Cup Best Allotment June/August Linda Hatcher & Tricia Evans
Medals Awarded For Awarded To
RHS Banksian Medal Most Prize Money Philip Midwinter
NVS Silver Medal Best Vegetable Geoff Tidy
NDS Silver Medal Best Dahlia Alan Humphrey
NDS Bronze Medal Next Best Dahlia IR J Thomas
NVS Plaque Runner Beans Karl Sawyer

 

 June 2017 Trophy Winners

Trophy Awarded For Awarded To
Norman Carter Cup Best Specimen Rose Tom Christopherson
Reg Hardman Bud Vase Three Stems Roses Reg Snelgar
Joy Jefferson Rose Bowl Mixed Garden Roses Kate Steele
Eddie Luckin Cup Flowering House Plant Not awarded
Pru Poole Cup Best Fower Arrangement Wendy Duff
McLagen Cup Most Points Rose Classes Tom Christopherson
Trestrail Trophy Most Points (Wisborough Green Resident) Tom Christopherson
Diamond Jubilee Cup Most Points Flower Classes excluding Roses Philip Midwinter
Howfold Cup Most Points Floral Arrangements Wendy Duff
June Cup Most Points Whole Show Philip Midwinter
Betty Procter Memorial Cup Best Exhibit Fruit & Veg Ian Clemens
Mary Benson Millennium Cup Most Points Cookery Hilary Warwick
Junior Cup Most Points Junior Classes Hugo Bryant
Medals Awarded For Awarded To
The Rose Medal Best Rose Entry Catherine Steele
Specials Awarded For Awarded To
Newbridge Top Vase Vase of Flowers Cecilia Smith